«Донбас Арена»
Стадіон
«Донбас Арена» – футбольний стадіон категорії «Еліт», що відповідає всім стандартам УЄФА.
«Донбас Арена» – перший в Україні та Східній Європі стадіон категорії «Еліт», спроектований та збудований відповідно до стандартів УЄФА. Проектування арени розпочалось задовго до того, як «Шахтар» виграв Кубок УЄФА, а Україна дістала право приймати Євро-2012.
Дизайн «Донбас Арени» розробила компанія ArupSport, що свого часу створила стадіони «Манчестер Сіті» (Англія), «Альянц Арена» (Німеччина) та «Сідней» (Австралія). Генеральним підрядником стала компанія ENKA (Туреччина). Будівництво розпочалось 2006 року, а завершилося 2009-го. Задля зведення «Арени» за найменший час на будмайданчику в окремі періоди було задіяно до 1 600 робітників одночасно.
Організатором церемонії відкриття стала компанія K-Events на чолі з генеральним продюсером Марко Балічем. Компанія організувала близько 400 шоу в Італії та за її межами, отримала премію European Best Event Agency як найкраще європейське агентство з організації урочистих заходів у 2006, 2007 і 2008 роках, нагороджена у 15 номінаціях преміями Best Event Awards 2005 року. K-Events продюсувала церемонію передачі прапора Олімпійських ігор у Солт-Лейк-Сіті 2002 року і здобула міжнародне визнання як організатор церемоній відкриття та закриття ХХ зимових Олімпійських ігор у Турині 2006 року і церемонії відкриття Параолімпійських ігор 2006 року.
«Донбас Арена» – один із найкрасивіших стадіонів у Європі, хоча я їх бачив дуже багато. У ньому все є приголомшливим: і структура, і дизайн»
Професіоналізм і зусилля усіх, хто працював над створенням стадіону та церемонією відкриття «донецького діаманта», було належним чином поціновано на найвищому рівні. 2010 рік приніс «Арені» премії «Найкращий будівельний об’єкт 2009 року» за версією донецького Проектно-будівельного клубу, «Найкращий проект Mobotix 2009 року світу», «Найкраща будівля 2009 року в Україні». А «Гранд Шоу», яке презентувало «Донбас Арену» всьому світові, визнане подією року (Event of the Year) за версією Stadium Business Awards.
Парк
Одна з прикметних рис «Донбас Арени» – наявність навколо стадіону великої паркової зони в 25 га. Її проектувальниками виступили фахівці відомої німецької компанії FAGUS.
Загальна кількість рослин у парку перевищує 77 000, майже половина з них – троянди. Всі дерева були спеціально привезені з найстаріших розсадників Німеччини Lappen і Lorberg, їхній вік – від 20 до 30 років. Першими рослинами, що з’явились у парку, стали два шарлахові дуби, які посадили футболісти «Шахтаря» і президент клубу Рінат Ахметов.
Сад каменів
Одним із найцікавіших місць у парку є сад каменів – цілком новий для Донецька об’єкт ландшафтного дизайну. Величні валуни, висока степова трава, тиша й лавочки – тут є все, що потрібно для комфортного відпочинку.
Загальна площа саду – 2 300 кв. м. У низинах та на височинах розташовуються десятки валунів діаметром від 0,5 до 1,5 м і загальною вагою близько 1 200 т. Задля зручності відвідувачів тут облаштовано 165 м доріжок і 75 гранітних сходинок.
У північній та південній частинах саду розміщуються композиції, що імітують русло пересохлого струмка, причому побудовані вони без застосування цементного розчину. Усі кам’яні елементи саду мають природне походження.
Гранітний символ донецького футболу
Головною пам’яткою зони відпочинку є найбільший у світі гранітний м’яч, що обертається на воді. 28-тонний гігант створювався німецькими майстрами з граніту особливої породи (Tittlinger). Його діаметр – понад 2,7 м. Попри великі розміри, зовні він відтворює форму класичного футбольного м’яча. Сірі елементи на поверхні – це відполірований граніт, а чорні мають піскоструминну обробку й акрилове покриття. Діаметр підставки під м’яч становить 360 см, вага – 12,5 т.
Величезний гранітний м’яч обертається під тиском двох струменів води завдяки ідеально круглій формі. Відхилення від форми кулі складає менше 0,1 мм. Керується м’яч автоматизованим програматором.
Окрім значних розмірів, скульптура має унікальний дизайн поверхні. На гранітному м’ячі зображені терикон і футболіст, що забиває гол. Малюнок символізує міцність шахтарського духу та зв'язок поколінь усіх уболівальників «Шахтаря».
Каскад фонтанів
Задля комфорту мешканців і гостей Донецька у парковій зоні відпочинку споруджені каскад водоспадів, штучне озеро та світлодинамічні фонтани.
Пішохідну зону в західній частині парку розсікає великий (20 на 60 м) шестирівневий фонтан, що спадає до підніжжя футбольної «Арени». У темну пору доби він підсвічується, а керує підсвічуванням спеціальне обладнання, що дозволяє запрограмувати фонтан на виконання різних світлодинамічних сценаріїв.
Збоку від фонтанів у напрямку до ПМ «Юність» розташовуються величезні гранітні сходини, що йдуть углиб парку. Це улюблене місце відпочинку молоді.
Ідеальну організацію парку підкреслює штучне озеро, на місці якого минулого століття було заболочено ставок. Під час будівництва стадіону його почистили, зміцнили береги, збудували в гирлі водний каскад та оснастили спеціальним високотехнологічним обладнанням. У ставку циркулює близько 15 000 куб. м води.
Музей
Музей ФК «Шахтар» – найбільший спортивний та інтерактивний музей України. 2012 року він став фіналістом престижного європейського конкурсу European Museum of the Year Award 2012 і увійшов до числа 45 найкращих музеїв Європи.
Яскрава експозиція детально відбиває всі етапи становлення та розвитку донецької команди – від колективу, що представляв шахтарський регіон, до клубу європейського рівня. У музейних вітринах п’ятьох історичних залів представлено трофеї команди, особисті нагороди футболістів і тренерів, ігрову форму команди різних періодів, рідкісні історичні документи та фотографії. Центральне місце в музеї посідає Кубок УЄФА, що «гірники» здобули у травні 2009 року, та 23-метрова Стіна слави, вздовж якої розміщуються вилиті з металу оригінальні відбитки долонь і ступень легендарних футболістів та тренерів «Шахтаря».
Завдяки використанню новітніх технологій у сфері розваг відвідувачі музею стають свідками заворожливого шоу на єдиному в Україні «туманному екрані». Тут також можна зіграти у PlayStation та інтерактивний футбол, а для охочих відчути атмосферу славнозвісної «п’ятої трибуни» (таку назву мав у 1950–1960-х роках терикон на ЦС «Шахтар») рекомендуємо відвідати затишний кінотеатр, що теж розташований тут.
Алея слави
У історії ФК «Шахтар» осібно стоять кілька імен. Це легенди клубу. На їхню честь відкрито Алею слави, де визначені місця для закладання іменних зірок – усього 33 бронзові плити. Алея розташовується з південного боку стадіону «Донбас Арена».
Закладання перших зірок і церемонія відкриття відбулись 8 травня 2011 року. Цього дня було увічнено імена найкращого футболіста чемпіонату СРСР та найкращого бомбардира 1979 року Віталія Старухіна, головного тренера «Шахтаря» Мірчі Луческу, екс-капітана команди Михайла Соколовського, що зіграв за неї 485 матчів, і найкращого воротаря СРСР сезону 1977 року Юрія Дегтерьова.
27 серпня того ж року відбулося відкриття п’ятої зірки, присвяченої вболівальникам «Шахтаря». На урочистій церемонії ключовими стали слова президента клубу Ріната Ахметова: «Якщо команда має вболівальників – отже, вона має майбутнє!»
Чергові зірки на Алеї слави «Шахтаря» з’явились 12 травня 2013 року. Тоді було увічнено імена тренера команди Олега Ошенкова, з яким у 1960-ті роки «Шахтар» двічі здобув Кубок СРСР, та бразильця Жадсона, автора вирішального гола у фіналі Кубка УЄФА 2009 року.
До головних критеріїв, що є в основі вибору імені, яке буде увічнене на Алеї слави, належать: результати й успіхи команди в той період, коли виступав гравець або тренер, особисті досягнення, а також визнання вболівальників. Кандидатури затверджуються членами експертної комісії шляхом голосування.
Досвід прийому Євро-2012
Окремою віхою у історії «Донбас Арени» стало Євро-2012. На домашньому стадіоні «гірників» відбулося п’ять матчів: три поєдинки групового етапу, чвертьфінал і півфінал турніру. Після його завершення Європейський футбольний союз назвав «Донбас Арену» найкращим стадіоном Євро-2012. Окрім цього, «Арена» стала переможцем у номінації Safety & Security Award на щорічній церемонії The Stadium Business Awards 2013, яка проходила в Манчестері. Робота донецьких фахівців дістала найвищу оцінку авторитетного журі за зразкове управління за умов форс-мажору на матчі Євро-2012 між Францією й Україною.
Цифри і факти
«Арена»
14 283 кв. м становить площа засклення фасаду.
Для засклення фасаду використано 2 482 тришарові склопакети.
Понад 16 000 кв. м вертикальних поверхонь є скляними, складаються вони з 3 108 надміцних склопакетів.
Глибина підземної частини споруди: паркінг – 12 м, роздягальні для спортсменів – 8 м, приміщення для преси – 4 м.
54 м – висота стадіону від рівня поля до його найвищої точки.
83 823 кв. м дорівнює загальна площа всіх рівнів арени.
93% трибун накриває дах, і лише 3 800 сидінь нижнього ярусу залишаються відкритими.
24 пункти першої медичної допомоги (18 стаціонарних і 6 мобільних груп) працюватимуть одночасно.
53 фаст-фуди, Fan Cafe, 4 «срібних» бари, 3 ресторани («Діамантовий», «Платиновий», «Золотий»), медіакав’ярня та лаунж-бар задовільнять смаки будь-якого гостя.
2 000 люкс – рівень освітлення стадіону, що забезпечується завдяки точковому націлюванню 272 прожекторів, змонтованих периметром даху арени.
6 000 портів встановлено на стадіоні для одночасного підключення до мережі.
570 камер забезпечують систему відеонагляду.
588 моніторів встановлено на стадіоні.
92 кв. м – площа кожного з двох світлодіодних екранів-табло.
267 м – загальна довжина лінії електронних рекламних щитів.
50 т важить конструкція логотипа арени, висота його – 8, а ширина – 14 м.
34 східці розташовано у внутрішніх приміщеннях.
11 978 – загальна кількість збудованих на стадіоні сходинок. У сходових маршах – 4 181 сходинка.
22 сходинки мають найкоротші сходи (підтрибунні приміщення західної частини арени). Найдовші – 240 сходинок (північна частина стадіону).
Найдовші сходинки становлять майже 50 м.
35 сходинок утворюють кожну доріжку, яка розділяє сектори.
550 пальників системи обігріву арени мають потужність у 22 МВт теплової енергії.
Кожен газовий пальник важить 49 кг.
Чашу стадіону розділено на 24 обігрівальні зони.
Собівартість обігріву одного глядацького місця протягом матчу – близько 1 грн.
Близько 2 200–2 300 куб. см на годину – орієнтовна витрата газу.
Будівництво
27 червня 2006 року – початок будівництва (підписано контракт із компанією ENKA).
Бюджет із урахуванням благоустрою паркової зони навколо стадіону – 400 млн дол.
Понад 160 000 куб. м бетону залито на каркас будівлі.
12 295 т арматури витрачено для виготовлення каркаса споруди.
458 761 куб. м ґрунту вирито під котлован.
234 376 кв. м – загальна площа будівельного майданчика (включаючи райони мобілізації).
Близько 1 200 км кабелю прокладено для різних систем.
1 158 днів минуло від початку будівництва до дня відкриття «Арени».
29 серпня 2009 року відбулось офіційне відкриття стадіону.
Місткість
52 898 – загальна кількість місць для вболівальників.
290 місць для преси, з них 152 місця для журналістів і 138 місць для ТВ-коментаторів (усього 46 коментаторських кабінок).
196 місць для людей із обмеженими фізичними можливостями та їхніх супровідників (104 і 92 відповідно).
У 55 корпоративних ложах стадіону 915 місць.
180 представників ЗМІ можуть комфортно розміститись у конференц-залі арени.
1 830 – загальна кількість посадкових місць у ресторанах, барах і кав’ярнях стадіону.
Понад 1 000 паркувальних місць (з них 245 – підземна парковка) передбачено на стадіоні.
Менш ніж 1 година потрібна, щоб повністю заповнити трибуни арени.
Близько 8 хвилин необхідно для евакуації всіх гостей стадіону.
Поле
1105 х 68 м – таким є розмір футбольного поля.
7 992 кв. м – площа покриття натурального газону, 1 877 кв. м – синтетичного.
810 рулонів натурального газону поля (довжина кожного – 10 м) завезено зі Словаччини 27 машинами.
26 автоматичних розбризкувачів зрошують поле.
Парк
25 га – такою є площа паркової зони.
13 га становить загальна площа зелених газонів парку.
77 000 рослин висаджено у парку (з них 281 дерево та близько 35 000 кущів троянд).
40,5 т дорівнює сумарна вага м’яча-фонтана, розташованого біля південного входу (28 т – м’яч (цільний граніт) і 12,5 т – підставка).
228 куб. м води циркулює в каскаді фонтанів з боку вул. Челюскінців.
15 000 куб. м становить обсяг води у ставку з південного боку.
Уперше на «Арені»
Матч: 27.09.2009. Прем’єр-ліга. 8-й тур. «Шахтар» – «Оболонь» – 4:0.
Єврокубковий матч: 01.10.2009. Ліга Європи УЄФА. Груповий етап. 2-й тур. «Шахтар» – «Партизан» – 4:1.
Матч збірної України: 18.11.2009. Відбірковий матч на ЧС-2010. Україна – Греція – 0:1.
Міжнародний товариський матч «Шахтаря»: 27.07.2011. «Шахтар» – «Ліон» – 1:1.
Гол: 27.09.2009. «Шахтар» – «Оболонь» – 4:0. 18-та хвилина – Жадсон з пенальті.
Хет-трик: 22.09.2010. «Шахтар» – «Кривбас» – 6:0. 65, 67 і 89-та хвилини – Луїс Адріано.
Гол у Лізі Європи: 01.10.2009. «Шахтар» – «Партизан» – 4:1. 24-та хвилина – Марко Ломіч («Партизан») – автогол.
Гол у Лізі чемпіонів: 15.09.2010. «Шахтар» – «Партизан» – 1:0. 71-ша хвилина – Дарійо Срна.
Красная карточка: 28.10.2009. 1/4 финала Кубка Украины. «Шахтер» – «Динамо» – 2:0. 85-я минута – Огнен Вукоевич.
Заміна в складі «Шахтаря»: 27.09.2009. «Шахтар» – «Оболонь» – 4:0. 65-та хвилина – Олексій Полянський замість Томаша Хюбшмана.
Почала працювати система обігріву трибун: 02.12.2011. Прем’єр-ліга. 19-й тур. «Шахтар» – «Арсенал» – 5:0.
Серія післяматчевих пенальті: 27.06.2012. Євро-2012. 1/2 фіналу. Португалія – Іспанія – 0:0 (пен. – 2:4).
Рекорди
Найвища відвідуваність: 02.09.2012. Прем’єр-ліга. 8-й тур. «Шахтар» – «Динамо» – 3:1. 53 423 глядачі.
Найвища відвідуваність шоу-програм: 14.05.2011. Урочиста церемонія святкування 75-річчя ФК «Шахтар» – 53 353 глядачі.
Найрезультативніший матч: 05.10.2013. Прем’єр-ліга. 12-й тур. «Шахтар» – «Арсенал» – 7:0.
Найбільша перемога: 05.10.2013. Прем’єр-ліга. 12-й тур. «Шахтар» – «Арсенал» – 7:0.
Найкращий бомбардир: Луїс Адріано – 38 голів.
Найшвидший гол: 04.08.2013. Прем’єр-ліга. 4-й тур. «Шахтар» – «Динамо» – 3:1. 2-га хвилина, Дарійо Срна.
Найтриваліша безпрограшна серія: 35 матчів.
Найтриваліша переможна серія: 20 матчів.
Найтриваліша суха серія: 916 хвилин.
Найтриваліша гольова серія: 20 матчів.
Статистика за матчами «Шахтаря» на «Донбас Арені»*
Змагання | Ігри | Перемоги | Нічиї | Поразки | М’ячі |
---|
Прем’єр-ліга | 72 | 64 | 5 | 3 | 187–29 |
Кубок України | 6 | 6 | 0 | 0 | 17-3 |
Єврокубки | 20 | 9 | 7 | 4 | 32–16 |
Товариські зустрічі | 4 | 1 | 2 | 1 | 2–2 |
Усього | 102 | 80 | 14 | 8 | 238–50 |
Голи в матчах «Шахтаря» на «Донбас Арені»*
Північні ворота | Південні ворота |
---|
Забито | 112 | 126 |
Пропущено | 29 | 21 |
Усього | 141 | 147 |
*Дані наведено на 03.05.2014